centrum martin

Zaměření

Od roku 2012 pomáháme lidem se zdravotním postižením v integraci do společnosti a zapojování do pracovního života. Naším logem je otevřená dlaň pro všechny, kteří mají zájem spolu s námi aktivně trávit svůj čas v přátelské pohodě nebo aktivně pracovat na zvýšení své pracovní uplatnitelnosti.

Způsob práce

Zkušené pracovnice a pracovníci v sociální rehabilitaci a sociálně terapeutických dílnách pracují s klientkami a klienty s mentálním postižením, kombinovaným postižením či chronickým duševním onemocněním individuálně či ve velmi malých skupinkách. Klademe důraz na osobní přístup a důkladné poznání individuálních potřeb.

Provázanost

Úzce spolupracujeme s řadou dalších organizací, především našimi partnerskými organizacemi Učiliště MARTIN, společnost A MANO a Pražírna Drahonice. Všechny subjekty propojuje intenzivní zájem o sociální oblast, sociální podnikání a zvyšování pracovní uplatnitelnosti osob na chráněném i otevřeném trhu práce.

Poslání organizace

Pomáháme prostřednictvím individuálních sociálních služeb a pracovních příležitostí lidem, jejichž nepříznivý zdravotní stav jim brání v  začleňování do běžného života.

Vize organizace

Poskytovat individualizované, účinné a inovativní služby sociální rehabilitace, které skutečně pomohou našim klientům ve společenském začleňování. Provozovat zákaznicky úspěšné tréninkové kavárny, ve kterých naši klienti získají reálné pracovní dovednosti pro další uplatnění.

Cílová skupina klientů

Služba je poskytována osobám:

  • ve věkovém rozmezí 16 – 64 let,
  • s trvalým bydlištěm na území Hlavního města Prahy nebo Středočeského kraje, případně osobám, které se dlouhodobě zdržují na území Hlavního města Prahy nebo Středočeského kraje,
  • a které jsou:
    • osobami s chronickým duševním onemocněním – osoby s psychickými procesy, které se projevují v myšlení, prožívání a chování člověka, znesnadňující jim fungování ve společnosti, nebo
    • osobami s mentálním postižením – osoby, u kterých díky mentálnímu postižení dochází k zaostávání vývoje rozumových schopností, k odlišnému vývoji některých psychických vlastností a k poruchám v adaptačním chování, nebo
    • osobami s kombinovaným postižením – osoby s mentálním postižením, které trpí případným dalším typem postižením (tělesná postižení výrazně neomezující pohyb, duševní onemocnění, lehčí formy smyslových postižení).
Registrované služby

Sociální rehabilitace

Bezplatná ambulantní a terénní pomoc a podpora lidem v obtížné životní situaci způsobené jejich zdravotním postižením. Nabízené aktivity směřují k snadnějšímu začlenění do společnosti.

Registrována od: 20. 9. 2012

Sociálně terapeutické dílny

Zdokonalování pracovních návyků, získávání praxe a prohlubování pracovních dovedností pod vedením pracovnic a pracovníků organizace ve dvou tréninkových kavárnách.

Registrována od: 1. 6. 2013

Zásady při práci s klienty

Důstojnost – v rámci služby je zajištěno respektování důstojnosti, jakož i veškerých práv uživatelů služby.

Diskrétnost – v rámci služby je zajištěno dodržování mlčenlivosti o zjištěných skutečnostech o uživatelích služby.

Respektování individuálních potřeb – jednotlivé aktivity služby jsou přizpůsobovány potřebám jejích uživatelů.

Komplexnost – k problémům uživatelů je v rámci služby přistupováno komplexně.

Včasnost – v rámci služby je zajištěno podle možností organizace včasné uspokojení potřeb uživatelů služby v co nejkratším možném čase.

Rovnost a nestrannost – v rámci služby je zachováván rovný a nestranný přístup bez jakékoliv diskriminace ke všem jejím uživatelům.

Partnerství – uživatel je rovnocenným partnerem organizace.

Bezplatnost – služba je poskytována bezplatně.

Historie

Centrum MARTIN o.p.s vzniklo v roce 2012 jako navazující organizace pro absolventy Odborného učiliště pro žáky s více vadami.

Podpora a partnerství

Sociální služby Sociální rehabilitace a Sociálně terapeutické dílny, které poskytuje Centrum MARTIN o.p.s., svými příspěvky finančně podporují naši níže uvedení partneři, kterým tímto mnohokrát děkujeme.

MPSV

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR každoročně naši činnost významně podporuje formou dotace ze státního rozpočtu.

Hlavní město Praha

Hlavní město Praha každoročně naši činnost významně podporuje formou grantu z městského rozpočtu.

Středočeský kraj

Středočeský kraj každoročně naši činnost podporuje formou grantu.

Městská část Praha 3

MČ Praha 3 každoročně naši činnost podporuje formou grantu a též velmi vstřícným přístupem k pronájmu prostorů pro přímou práci s klienty.

Městská část Praha 8

MČ Praha 8 každoročně naši činnost podporuje formou grantu.

Městská část Praha 10

MČ Praha 10 každoročně naši činnost podporuje formou grantu.

Dotykačka ČR s.r.o.

Díky podpoře společnosti Dotykačka provozujeme v obou tréninkových kavárnách zcela zdarma, bez ročního poplatku.

Zentiva

Společnost Zentiva podpořila naši činnost darem několika notebooků určených pro podporu rozvoje pracovních návyků klientů.

Návazné a spolupracující organizace

Učiliště Martin

www.specou.cz

Učiliště Martin je pražským soukromým středním odborným učilištěm bez školného pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Studium ve třech oborech – Keramická výroba, Textilní a oděvní výroba a Zahradnické práce – zaměřujeme na dobré ovládnutí základních řemeslných dovedností s vědomím zdravotních omezení našich žáků.

Pražírna Drahonice

www.prazirnadrahonice.cz

Pražírna Drahonice je obchodní značkou společnosti A MANO s.r.o. Do všech činností společnosti, sítě provozoven a navazujících partnerských organizací se promítá silný sociální rozměr a současně ekonomicky dlouhodobě udržitelné podnikání.

 

Sociální podnikání

Sociální podnikání

Do všech činností společnosti, sítě provozoven a navazujících partnerských organizací se promítá silný sociální rozměr a současně ekonomicky dlouhodobě udržitelné sociální podnikání:

Společensky prospěšný cíl: v zakladatelských dokumentech ukotvujeme cíl zaměstnávat a sociálně začleňovat osoby se zdravotním postižením na trh práce.

Sociální princip: zaměstnáváme více než 40 % zaměstnanců se zdravotním postižením, podporujeme je dle jich specifických potřeb a zapojujeme do rozhodování o směřování podniku.

Environmentální princip: při nákupu surovin a výrobě uplatňujeme zásady environmentálně šetrného podnikání, samozřejmostí je maximálně šetrný provoz a minimalizace odpadu.

Ekonomický princip: tržby ze sociálního podnikání tvoří více než polovinu výnosů společnosti, definujeme si, že minimálně 51 % ze zisku reinvestujeme do rozvoje společnosti.

Místní prospěch: uspokojujeme přednostně poptávku a potřeby místní komunity, využíváme místní zdroje, zaměstnaci jsou přednostně z místních lokalit, aktivně spolupracujeme s místní samosprávou, jsme členy místních akčních skupin a dlouhodobě podporujeme místní rozvoj.

Náhradní plnění

Poskytujeme náhradní plnění společnostem, pro které není možné zaměstnat zákonem stanovený podíl zaměstnanců se zdravotním znevýhodněním, a to odběrem našich výrobků a služeb, které lze do výpočtu podílu zahrnout.

Máte-li o náhradní plnění zájem, kontaktujte nás prosím na tel. +420 776 611 242 či e-mailu prokop@centrummartin.cz.

 

Realizované projekty

Transformace systému péče o Pražany (2022-2023)

Název projektu: Transformace systému péče o Pražany, kteří potřebují intenzivní podporu a byli umisťováni do zařízení mimo HMP, včetně posílení kapacit péče v hl. m. Praze

Cílem projektu je vytvářet dostatečné kapacity péče a podpory pro Pražany, zlepšovat koordinaci péče a podpory a směřovat k ukončení praxe umisťování Pražanů mimo Hlavní město Prahu.

Projekt je realizován na základě finanční podpory ESF prostřednictvím OPZ, Hlavního města Prahy a státního rozpočtu ČR.

Projekt byl realizován v období červenec 2022 až červen 2023.

Projekt si za cíl klade:
1. rozšířit kapacitu a zvýšit flexibilitu služeb komunitního charakteru, zejména terénního nebo ambulantní formy v krajské síti sociálních služeb;
2. podpořit spolupráci mezi registrovanými sociálními službami, obecní sociální prací, zdravotními službami a službami úřadů při zajištění všestranné a dostupné podpory konkrétním lidem, zejména pomocí case managementu;
3. modernizovat péči o uživatele vybraných pobytových sociálních služeb v lokalitách mimo hlavní město a umožnit těm uživatelům, kteří o to projeví zájem, návrat do Prahy a využití místních služeb.

IROP – Elektromobilita (2022)

Nový elektromobil pro potřeby sociální služby Sociálně terapeutické dílny.

Centrum MARTIN o.p.s. v roce 2022 získalo důležitou podporu ze strany Evropské unie prostřednictvím IROP v rámci projektu ,,E-mobilita pro sociální služby Centra MARTIN“
Díky této podpoře nyní sociální služba disponuje vozem, který usnadňuje provozování obou tréninkových kaváren a zvyšuje dostupnost služby pro další klienty.

Projekt je realizován na základě finanční podpory IROP.

logo

Cílem projektu je, skrze pořízení nového automobilu, zvýšit kapacitu poskytované služby, zvýšit dostupnost služby i pro další klienty se specifickým zdravotním postižením, snížit energetickou i finanční náročnost poskytované služby, a též snížit negativní dopady pandemie COVID omezením závislosti poskytovaných služeb na využití Městské hromadné dopravy. Konkrétně:

  • Zvýšení kapacity služby – realizací projektu bude možné, díky významné úspoře času stráveného sociálními pracovníky při přejezdech v MHD mezi středisky organizace navýšit kapacitu klientů služby o 2, při udržení stejného počtu zaměstnanců a tím i rozpočtu služby
  • Zvýšení kapacity bude možné i díky úspoře nákladů, které aktuálně plynou z použití benzinového automobilu a jeho nahrazení čistě elektrickým automobilem. Jednak z důvodu levnějšího provozu elektromobilu, ale zejména díky úspoře nákladů za poplatky za parkování v tzv. modrých zónách, které jsou v MČ Praha 3 a Praha 8 (kde jsou umístěny střediska předmětné sociální služby) i v dalších částech Prahy při „vyzvedávání“ klientů doma; a umožnění parkování i na vyhrazených místech. Aktuálně kvůli praktické nemožnosti delší dobu parkovat poblíž našich provozoven, byla výrazně omezena možnost využít pro dopravu stávající služební automobil a sociální pracovníci byli nuceni dopravovat se s klienty zejména MHD.
  • Zvýšení dostupnosti sociální služby bude zajištěno také díky možnosti zapojit do poskytovaných aktivit služby i klienty, kterým např. sociální fobie, autizmus či specifické tělesné postižení znesnadňovalo cestovat v MHD.
  • Zvýšení dostupnosti služby bude realizováno i díky možnosti individuálního cestování s klienty během případné další pandemie COVID, kdy cestování v MHD je epidemiologicky významně rizikové. Poskytování služby v době pandemie tak nebude muset být z tohoto důvodu omezováno. Vzhledem k tomu, že cílová skupina osob s mentálním a kombinovaným postižením patří mezi zvláště ohrožené skupiny osob při pandemii COVID, je zajištění co největší dostupnosti poskytování této sociální služby i v době případné pandemie zcela nezbytné.
  • Ke zvýšení dostupnosti služby dojde i výměnou starého automobilu (11 let / 250000km) za nový, čímž odpadnou časté a nepředpokládané opravy v autoservisu – tedy řada dnů, kdy není automobil k dispozici pro poskytování služby
  • Náhradou stávajícího benzinového automobilu za elektromobil dojde ke snížení spotřeby energií, snížení nákladů na provoz sociální služby a snížení množství vyprodukovaného CO2.
Nadace ČEZ – Pomáhej pohybem (2020)

Nové vybavení tréninkových kaváren z podpory Nadace ČEZ.

Centrum MARTIN o.p.s. v roce 2020 získalo důležitou podporu ze strany Nadace ČEZ díky projektu ,,Pomáhej pohybem“. Díky této podpoře mohlo být do obou našich tréninkových kaváren pořízeno nové vybavení (spotřebiče a nábytek).

Projekt je realizován na základě finanční podpory Nadace ČEZ.